Anasayfa ~ TFK Hakkında~ Birimler

Hukuk Felsefesi Birimi

Türkiye Felsefe Kurumu Derneği Hukuk Felsefesi Birimi:

Türkiye Felsefe Kurumu Derneği Hukuk Felsefesi Birimi, hukuk ve felsefe disiplinlerinin birlikte değerlendirme konusu yaptığı kavramlar üzerine araştırmalar yapmayı; hukuk felsefesi disiplininin yakından ilgilendiği felsefî sorunlara ilişkin tartışma zeminini güçlendirmeyi; ayrıca ve özellikle adalet ve insan haklarına ilişkin soru ve sorunlara felsefe bilgisiyle bakabilmenin yaygınlaşmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Hukuk Felsefesi Birimimiz bu amaçla, ulusal ve uluslararası toplantılar, hukuk felsefesi alanıyla ilgili seminerler ve sertifika programları düzenlemektedir.

 

Birimimiz 2013 yılından bu yana TÜBİTAK’ın desteği ve farklı hukuk fakültelerinin işbirliğiyle hukuk fakültesi öğrencileri için etik, değerlendirme yapma, hukukun insan haklarıyla gerekçelendirilmesi konularına yoğunlaşan “Hukuku İnsan Haklarıyla Gerekçelendirmek” başlıklı bir sertifika programını yürütmektedir. Ayrıca, Uluslararası Hukuk Felsefesi ve Sosyal Felsefe Derneği’nin işbirliğiyle etkinlikler düzenleyen Kurumumuzun Hukuk Felsefesi Biriminin çalışmaları birimin Başkanı olan Prof. Dr. Gülriz Uygur tarafından yürütülmektedir.

 

2021 Yılı TFK Hukuk Felsefesi Birimi Faaliyetleri için tıklayınız.

2019 Yılı TFK Hukuk Felsefesi Birimi Faaliyetleri için tıklayınız.

2018 Yılı TFK Hukuk Felsefesi Birimi Faaliyetleri için tıklayınız.

2016 Yılı TFK Hukuk Felsefesi Birimi Faaliyetleri için tıklayınız.

2015 Yılı TFK Hukuk Felsefesi Birimi Faaliyetleri için tıklayınız.

2014 Yılı TFK Hukuk Felsefesi Birimi Faaliyetleri için tıklayınız.

2013 Yılı TFK Hukuk Felsefesi Birimi Faaliyetleri için tıklayınız.

2012 Yılı TFK Hukuk Felsefesi Birimi Faaliyetleri için tıklayınız.

TFK Bülteni

Yayın Listesi

Türkiye Felsefe Kurumu Derneği Yayınları

Adres:AHMET RASİM SOKAK 8/2, ÇANKAYA 06550 ANKARA TURKEY , TURKEY Tel. : +90 312 440 74 08 Fax: +90 312 441 02 97 e-mail:turkiyefelsefekurumu@gmail.com