Anasayfa ~ Haberler

Cumhuriyetin 100. Yılında Felsefe Kongresi Basın Toplantısından

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD), Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılında Türkiye Felsefe Kurumu’nun iş birliğiyle beş gün sürecek etkinliklerle bir Ulusal Felsefe Kongresi düzenliyor.

Türkiye Felsefe Kurumu 20 yıl önce düzenlediği 21. Dünya Felsefe Kongresinden sonra, bu defa da Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılında Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği ile 1-5 Şubat 2023 tarihleri arasında, Antalya’da, “Cumhuriyetin 100. Yılında Türkiye’de Felsefe” başlıklı ulusal bir kongre düzenliyor. Akra Hotel’de basınla bir araya gelen ANSİAD Başkanı Akın Akıncı ve Türkiye Felsefe Kurumu Başkan
Yardımcısı Betül Çotuksöken, 5 yıl önce ANSİAD Küçük Felsefe Okulu’nun başlattığı felsefe ders ve seminerlerinin ulusal bir kongreye dönüşmesine ilişkin açıklama yaptılar.

FELSEFEYİ GENİŞ HALK KİTLELERİNE YAYMAK HEDEFLENİYOR
Beş gün sürecek olan ve Türkiye’nin pek çok üniversitesindeki Felsefe Bölümü öğretim üyelerinin katılımıyla gerçekleşecek olan kongrede, felsefenin varlık, bilgi, insan, etik, siyaset felsefesi gibi sistematik disiplinlerine ilişkin oturumlar ve konuşmalar gerçekleştirilerek, Türk felsefesinin 100 yılda kat ettiği yol üzerine konuşmalar ve tartışmalar yapılacak. Diğer taraftan Türkiye’de faaliyet gösteren Kant, Heidegger, Spinoza gibi Felsefe Topluluklarının yanı sıra, davete cevap veren 20 üniversitenin felsefe bölümleri tarafından Yuvarlak Masa Toplantıları düzenlenecek. Bu kongrenin bir amacı da Türkiye Felsefe Kurumunun kuruluşundan beri ilke edindiği, felsefeyi üniversitelerin dört duvar arasından çıkarmaya katkıda bulunmaktır. Bu amaca hizmet etmek için Kepez, Muratpaşa ve Konyaaltı Belediyelerinin salonlarında da halka açık felsefe söyleşileri düzenlenecek.

ÜLKE ÇAPINDA BİR İLK
UNESCO Türkiye Millî Komisyonunun desteklediği Kongrede “Müziğin Ruhundan Felsefenin Doğuşu” başlıklı bir dinletiyle felsefe sunumu yapılacak ve kongre salonlarının yer aldığı alanda felsefe kitapları sergisi açılacak. Bu konuyla ilgili olarak Türkiye’deki felsefe yayıncılığı ve felsefe çevirmenliğine ilişkin bir oturum da gerçekleştirilecek. Kongrenin bütün oturumları felsefeyle ilgilenen herkese açık olarak, katılım ücreti alınmadan yapılacak. Düşünce tarihinin hemen her problemi üzerine kafa yoran Türk felsefecilerini bir araya getirecek olan Kongre, ulusal bir kongre olmasının yanı sıra, Türkiye Felsefe Kurumu ile bir özel sektör-sivil toplum kuruluşunun iş birliğiyle gerçekleşecek ilk felsefe toplantısı olma özelliğini de taşıyor.

FELSEFE YOLDA OLMAKTIR
Cumhuriyetin 100. yılında Türkiye’de Ulusal Felsefe Kongresi’nin 2023 hedefine ilişkin konuşan ANSİAD Başkanı Akın Akıncı, “ANSİAD iştigal konularının haricinde, uzun yıllardır kültür, sanat, spor, tarih, felsefe gibi her alanda etkinliklerini yapmakta. Beş yıl önce de Ansiad Küçük Felsefe Okulu’nu oluşturduk. Üyelerimizin yüzde 70 katılımıyla kentimize de yaydığımız okulumuzda beş yıldır eğitimler, felsefe okumaları devam ediyor” dedi. Felsefenin yolda olmak olduğunu kaydeden Başkan Akıncı, “Ülkemizin en büyük eksikliği düşünmek. Türkiye Felsefe Kurumu ve UNESCO’nun da iş birliğinde düşünmenin farkındalığını yaymak için kongremizi düzenliyoruz. Bu anlamda kurumlarımıza çok teşekkür ediyorum, bu etkinliğin cumhuriyetimizin 100. yılında olması da ayrıca çok değerli ve gurur verici” diye konuştu. ANSİAD olarak sorumluluk aldıklarını ve gereğini yerine getirmek için çaba gösterdiklerini kaydeden Akıncı, “Şubat ayında düzenleyeceğimiz kongremizde dolu dolu bir program yaşayacağız. Ayrıca ücretsiz bir kongre olmasıyla da felsefe ile ilgili olan herkesin faydalanacağı bir etkinlik olacak. Belediyelerimizle bu konuda ortaklıklarımız oldu, belediye salonlarında felsefe alanında çalışan çok değerli hocalarımızla halkı bir araya getireceğiz. Bu noktada da bizimle iş birliği yapan Kepez, Muratpaşa ve Konyaaltı Belediyelerine teşekkür ediyorum” dedi.

SİVİL TOPLUMUN İŞ BİRLİĞİ ÇOK DEĞERLİ
Türkiye Felsefe Kurumu (TFK) olarak 1974 yılından itibaren ulusal ve uluslararası düzeyde temsil üstlenen bir kurum olduklarını dile getiren TFK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Betül Çotuksöken, “Ulusal ve uluslararası çalışmalarımızla Türkiye’de felsefi düşünmenin, felsefi yaşamanın ne kadar önemli olduğunu anlatarak, felsefeyi kurumların dört duvarı arasından çıkartıp halkla bütünleştirmeyi hedefleyerek, bilgiyle toplumu buluşturmak üzere çalışmalar yapıyoruz. Bu noktada ANSİAD’ın bize destek vermesi, son derece bilinçli bir şekilde iş birliği yapması, cumhuriyetimizin 100. yılında yapılacak olan bu çalışmaya içtenlikle destek vermesi, bizim için çok önemli, bu iş birliğini şükranla karşılıyorum” diye konuştu. 1-5 Şubat 2023 tarihlerinde büyük bir kongreye Antalya’nın ev sahipliği yapıyor olmasının çok değerli olduğunu dile getiren Çotuksöken, “İş dünyasıyla felsefenin buluşması bu kadar somut bir şekilde ilk defa oluyor Türkiye’de. Cumhuriyet ikinci yüzyılına giriyor 2023 itibariyle. Sivil toplum kuruluşlarının iş birliği toplumun kalkınmasında çok önemli. Akademiye çok değer veren bir kurumla bu çalışmayı gerçekleştiriyor olmak bizi gururlandırıyor, bu anlamda destekleri ve ev sahipliği için Ansiad’a teşekkür ediyorum” dedi.

HALKI FELSEFE İLE BULUŞTURACAĞIZ
ANSİAD Küçük Felsefe Okulu Kurucusu & TFK Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Yusuf Örnek, felsefeyi halkla bütünleştirmek adına güzel bir çalışmaya imza attıklarını kaydederek, “Belediyelerle olan iş birliğimiz çok önemli, ANSİAD Küçük Felsefe Okulu’nun ilerleyişiyle ilgili çok güzel geri dönüşler aldığımız gibi uzun süre devam etmesinden kaynaklı olarak Antalya kamuoyundan biz ne yapabiliriz, biz nasıl destekleyebiliriz şeklinde görüşmelerimiz oldu. Halkı nasıl felsefe ile buluşturabiliriz diye düşündük, üç ilçe belediyemizde üç hocamız felsefe üzerine konuşmalar yapacak. O toplantılara yüzlerce kişinin katılmasını bekliyoruz. Bu toplantılarda niçin felsefe gerekli, felsefi bir hayat sürdürmenin katkısı, çocuklar için felsefi bakış açısı gibi birçok soruya cevap arayacağız” diye konuştu.

TFK Bülteni

Yayın Listesi

Türkiye Felsefe Kurumu Derneği Yayınları

Adres:AHMET RASİM SOKAK 8/2, ÇANKAYA 06550 ANKARA TURKEY , TURKEY Tel. : +90 312 440 74 08 Fax: +90 312 441 02 97 e-mail:turkiyefelsefekurumu@gmail.com