Francisco Miro Quesada Cantuarias (1918-2019)

 

FRANCISCO MIRO QUESADA CANTUARIAS (1918-2019)

            Uluslararası Felsefe Kuruluşları Federasyonunun (FISP) 1993-1998 yılları arasında Başkanlığını yapmış olan Francisco Miro Quesada’yı 11 Haizran 2019 günü kaybettik.

Hukuk Felsefesi ve Siyaset Felsefesinde olduğu kadar, Mantık, Bilgi Felsefesi ve Bilim Felsefesinde de çalışmalar yapmış olan Perulu filozof, “paraconsistant logic”in/tutarlımsı mantığın da isim babasıdır. Bu mantık klasik olmayan formel bir mantıktır. Bu mantıkta bazı çelişme formları, sistemin bütünlüğünde bir saçmalığa yol açmadan kabul edilebiliyor. Bu alanda Newton Da Costa ve okuluyla çalışmalar yapan Miro Quesada, bu mantığın Brezilya’da da gelişmesine katkıda bulundu. Ayrıca Güney Amerika’da yapılan felsefe çalışmalarının kolonyalizme ve Avrupa merkezciliğine karşı yoğunlaşmaktan kurtulmasına, böylece de özgün çalışmalar yapma yolunun açılmasına da önemli katkıları oldu.

Anadili olan İspanyolcadan başka Fransızca, İngilizce, İtalyanca ve Almancadan aşka Peru’nun bazı yerli dillerini de öğrenmiş olması, Miro Quesada’nın bu alanlara “ilk elden” ulaşmasını ve çalışmalar yapmasını sağladı.

Felsefe ve diğer alanlarda çalışmaları yanında Francisco Miro Quesada Peru’nun Paris Büyükelçisi ve Eğitim Bakanı olarak da ülkesine hizmet etti. 

FISP'in eski başkanları 

Evandro Agazzi, Ioanna Kuçuradi, Francisco Miro Quesada 
 
1993'te Moskova'da, 19. Dünya Felsefesi Kongresi sırasında