16 Kasım 2017 Felsefe Günü Mesajı

2017

DÜNYA FELSEFE GÜNÜ

MESAJI

 

          Değerli Arkadaşlarım

          Sevgili Felsefe Dostları,

 

          Ülkemiz ve dünyamız yine zor bir yıl geçirdi. Bu yıl da, etik değer bilgisiyle bakıldığında, yapılmaması gereken birçok şeyin yapıldığı bir yıl oldu. Böyle bir günde bunları değil, yalnızca felsefe eğitimiyle ilgili atılan sevindirici bir adımı anmakla yetineceğim ve ülkemizdeki ve dünyadaki pervasızca etik değer harcayan girişim ve eylemlerin önüne geçilebilme umudunu veren, sık sık tekrar ettiğim, kişilerin etik yeteneklerini geliştirmeyle ilgili söylediklerimi hatırlatacağım.

          Geçen yıl içinde atılan sevindirici adım, Ortaöğretimde felsefe dersinin iki yıla çıkarılmasıdır. Bu dersler için hazırlanan öğretim programlarının, felsefe eğitiminin amacını gerçekleştirme umudunu verecek şekilde verilmesi, felsefenin işlevinin bilincinde olan felsefe öğretmenlerine bağlı görünüyor.

          Buna karşılık, “değerler eğitimi”yle ilgili yapılan çalışmalar, böyle bir eğitimin çocuklarımıza kazandırması beklenen etik özellikleri sağlayabileceği ve bu arada, örneğin “mavi balina” gibi musibetlerle başa çıkılabileceği ümidini vermiyor.

          Kişilerarası ilişkilerde değer ve değerlerle ilgili sorunların Etiğin konularından olduğu, Etiğin de Felsefenin bir dalı olduğu unutulmadan bu eğitimin plânlanıp gerçekleştirilmesi dileğiyle, Felsefe Gününüz kutlu olsun.

 

Prof. Dr. İoanna Kuçuradi

Türkiye Felsefe Kurumu Derneği Başkanı